\
www.kosewopan.pl

 Strona główna
 Aktualności
 O nas
 Hodowla
 » Jelenie
 » Daniele
 » Jelenie Sika Dybowskiego
 Podstawy technologii
 » Gatunki w hodowli
 » Kierunki produkcji
 » Ekonomika
 » Organizacja fermy
 » Zakup zwierząt
 » Obsady i żywienie
 » Opieka zdrowotna
 » Kalendarz fermy
 » Uregulowania prawne
 Turystyka i edukacja
 » Zwierzęta
 » Muzeum
 » Szkolenia i praktyki
 Nauka
 Sprzedaż
 » Zwierzęta
 » Dziczyzna
 Galeria
 Publikacje
 Dojazd i kontakt
 Księga gości
 Linki

Nasz adres:
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN
w Kosewie Górnym
11-700 Mrągowo
NIP 525-000-85-83
Regon 000326322
tel./fax: +48 089 742 43 80


konto: BGK 89-1130-1017-0020-1467-9920-0003

kosewopan@kosewopan.pl


News:

2017-06-07 08:21:18

Stacja  nieczynna w dniu 07 czerwca 2017r.

W dniu dzisiejszym Stacja Badawcza jest nieczynna dla odwiedzających.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację.2017-03-02 14:30:04

PRACA DLA STUDENTÓW

Oferujemy pracę w charakterze przewodnika w sezonie letnim - szczegóły w zakładce AKTUALNOŚCI2016-02-11 07:30:59

PRAKTYKI STUDENCKIE
Informujemy że są wolne miejsca na praktyki w lipcu, natomiast w sierpniu i wrześniu nie ma już wolnych miejsc .2015-12-11 13:10:07

Uprzejmie informujemy, że nakładem Wydawnictwa UWM w Olsztynie, ukazała się książka  "Chów i Hodowla Fermowa Jeleniowatych" pod red. P. Janiszewskiego. Można ją nabyć w sprzedaży wysyłkowej. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI.

   2004-2018 © Stacja IP PAN | projekt i wykonanie artneo.pl

O nas

Historia

  • Początki Stacji sięgają 1984 roku, kiedy to rozpoczęto organizację fermy jeleniowatych przy ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym PAN w Baranowie. Założycielem i wieloletnim jej kierownikiem był dr Andrzej Krzywiński (fot.). Dzięki Jego pasji i zaangażowaniu udało się w krótkim okresie czasu utworzyć unikatową do dziś w skali kraju i Europy placówkę, która oficjalnie otwarta została w 1986 roku. Początek obecnym stadom jeleniowatych dały zwierzęta przeniesione z fermy w Wejsunach koło Popielna, uzupełniane zwierzętami pochodzącymi z łowisk otwartych, hodowli zagrodowych krajowych i zagranicznych. W 1991 roku Stacja weszła w skład Instytutu Parazytologii im. W. Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk. Kierownikiem Stacji od początku 1994 do połowy 2007 roku był mgr inż. Bartłomiej Dmuchowski. Obecnie kieruje Stacją mgr inż. Marek Bogdaszewski.

Dzisiaj

  • Obszar Stacji to ok. 700 ha położone na terenie gmin Mrągowo i Mikołajki. Siedziba Stacji znajduje się na południowym brzegu jeziora Kuc. Jezioro (ok. 100 ha), również należące do Stacji, to jedno z najczystszych jezior w Polsce. Część terenu jest trwale ogrodzona i prowadzona jest na nim nowoczesna, intensywna hodowla fermowa jeleniowatych; reszta stanowi zaplecze paszowe. Hodujemy  wysokiej jakości jelenie europejskie Cervus elaphus hippelaphus (70 szt.) i daniele Dama dama ( 325 szt.). Równolegle rozbudowujemy stado jeleni sika Dybowskiego Cervus nippon hortullorum (75 szt.). Posiadamy również muflony (15 szt.). Jest także kilkanaście kóz domowych, oraz owiec , kilka koni.
  • Wyposażeni jesteśmy w nowoczesne systemy do manipulacji zwierzętami. Zaopatrzone w poskromy mechaniczne i hydrauliczne, wagi elektroniczne, rampy załadowcze itp. umożliwiają pełną kontrolę wszystkich znajdujących się w Stacji zwierząt - przeprowadzanie zabiegów hodowlanych i weterynaryjnych, higieniczny ubój, ważenie, pobieranie przyżyciowo i bezstresowo innych danych do prac naukowych. Wszystkie nasze zwierzęta są identyfikowane za pomocą kolczyków i tatuażu, co umożliwia prowadzenie szczegółowych kartotek i pracę hodowlaną. Posiadamy pomieszczenia laboratoryjne (m.in. do pobierania nasienia i płukania zarodków), biurowe, gospodarcze i pokoje gościnne. Od kilku lat inwestujemy w zaplecze sprzętowe, dzięki czemu Stacja jest prawie w pełni samowystarczalna - sami produkujemy większość pasz w postaci sianokiszonek.
  • Stacja - teren, jezioro i prowadzona w niej hodowla - jest wykorzystywana do prowadzenia różnorodnych badań naukowych. Badania dotyczą przede wszystkim parazytologii oraz hodowli fermowej jeleniowatych. Stacja jest otwarta na wszelkie propozycje współpracy naukowej.
  • Jako ferma jeleniowatych sprzedajemy cieszące się uznaniem w kraju i za granicą zwierzęta hodowlane. Ponad dwudziestoletnia praca hodowlana przynosi obecnie znakomite wyniki - nasze jelenie mają jedne z najlepszych parametrów produkcyjnych w Europie. Z powodzeniem są sprzedawane w kraju i za granicą (eksportowaliśmy je już do Czech,Litwy, Łotwy oraz Szwecji) jako zarodowe. Nasienie i embriony jeleni europejskich i sika eksportowaliśmy także do Australii. Nasze daniele dały początek wielu fermom oraz populacjom wolno żyjących (introdukcje) danieli w kraju.
  • Od kilkunastu lat rozwijamy cieszącą się coraz większą popularnością sezonową (okres wiosenno-letni) działalność turystyczno-edukacyjną. Chętnie dzielimy sie swoimi doświadczeniami z zakresu hodowli fermowej jeleniowatych z wszystkimi zainteresowanymi ta problematyką. Corocznie przyjmujemy na praktyki studenckie i szkolenia indywidualne kilkanaście osób. Systematycznie powstają u nas prace magisterskie i doktorskie.