\
www.kosewopan.pl

 Strona główna
 Aktualności
 O nas
 Hodowla
 » Jelenie
 » Daniele
 » Jelenie Sika Dybowskiego
 Podstawy technologii
 » Gatunki w hodowli
 » Kierunki produkcji
 » Ekonomika
 » Organizacja fermy
 » Zakup zwierząt
 » Obsady i żywienie
 » Opieka zdrowotna
 » Kalendarz fermy
 » Uregulowania prawne
 Turystyka i edukacja
 » Zwierzęta
 » Muzeum
 » Szkolenia i praktyki
 Nauka
 Sprzedaż
 » Zwierzęta
 » Dziczyzna
 Galeria
 Publikacje
 Dojazd i kontakt
 Księga gości
 Linki

Nasz adres:
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN
w Kosewie Górnym
11-700 Mrągowo
NIP 525-000-85-83
Regon 000326322
tel./fax: +48 089 742 43 80


konto: BGK 89-1130-1017-0020-1467-9920-0003

kosewopan@kosewopan.pl


News:

2017-06-07 08:21:18

Stacja  nieczynna w dniu 07 czerwca 2017r.

W dniu dzisiejszym Stacja Badawcza jest nieczynna dla odwiedzających.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację.2017-03-02 14:30:04

PRACA DLA STUDENTÓW

Oferujemy pracę w charakterze przewodnika w sezonie letnim - szczegóły w zakładce AKTUALNOŚCI2016-02-11 07:30:59

PRAKTYKI STUDENCKIE
Informujemy że są wolne miejsca na praktyki w lipcu, natomiast w sierpniu i wrześniu nie ma już wolnych miejsc .2015-12-11 13:10:07

Uprzejmie informujemy, że nakładem Wydawnictwa UWM w Olsztynie, ukazała się książka  "Chów i Hodowla Fermowa Jeleniowatych" pod red. P. Janiszewskiego. Można ją nabyć w sprzedaży wysyłkowej. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI.

   2004-2018 © Stacja IP PAN | projekt i wykonanie artneo.pl

ORGANIZACJA FERMY


Położenie

Ferma powinna być położona w spokojnej okolicy, oddalona od ruchliwych dróg, nie narażona na penetrację ludzi i wałęsających się psów. Najlepiej możliwie blisko zabudowań gospodarskich, ze względu na łatwość dozoru. Dobrze jest posiadać pozwolenie na broń myśliwską i/lub współpracować z miejscowymi myśliwymi w celu ochrony przed wspomnianymi psami. Jakość gleb nie musi być wysoka, powinna jednak pozwalać na utrzymanie dobrego pastwiska, będącego podstawą żywienia. Zaletą jest istnienie zadrzewień śródpolnych, tworzących pokrycie osłonowe terenu, ważne z uwagi na cenny dla zwierząt cień latem i osłonę przed wiatrem zimą. Brak tego elementu nie dyskwalifikuje danego terenu, lecz sytuacja taka będzie wymagała inwestycji w stworzenie (wygrodzone nasadzenia drzew, żywopłoty) bazy osłonowej. Z drugiej strony, nie należy przesadzać grodząc niepotrzebnie duże połacie lasu; las stanowi zbyt ubogą bazę żerową, by to się opłacało.

Każdy teren wymaga indywidualnego podejścia, celem maksymalnego wykorzystania układu takich elementów jak: drogi, zabudowania, oczka wodne, spadki terenu oraz zadrzewienia. Należy zawsze mieć na uwadze końcowe, kompleksowe urządzenie fermy.

Ogrodzenie

/userfiles/zdjecia/technologia/technologia08.jpg Utrzymanie tych "świeżo" udomowionych zwierząt wymaga wykonania profesjonalnego ogrodzenia. Siatki, obok zakupu zwierząt, to główne inwestycje. Zasadą sprawdzoną w praktyce jest, że ogrodzenie powinno być wykonane perfekcyjnie, ze specjalistycznej siatki i stanowi absolutną podstawę udanej hodowli. Błędy lub próby oszczędności na tym elemencie mogą być fatalne w skutkach - ujawni się to prędzej czy później i w rezultacie kosztuje podwójnie. Najważniejszy jest dobór siatki oraz prawidłowy montaż. Montaż tych siatek nie jest prosty i zaleca się powierzenie tych robót specjalistycznym firmom lub wykonawstwo ściśle według reguł prawidłowego montażu. Przy wyborze typu siatki istotne są: wielkość oczek i ich układ, grubość drutu, jego wytrzymałość i trwałość. Trzeba też wybrać odpowiednie słupki (drewniane: dąb, akacja, modrzew, specjalnie impregnowana sosna) i zapewnić dobry naciąg drutu. Z tego też względu (oraz dużo wyższych kosztów) nie polecane są inne ogrodzenia, typu np. mury, płyty betonowe, sztywne metalowe przęsła itp.

Dla jeleni orientacyjna wysokość ogrodzenia wynosi około 2,0 - 2,5 m (zewnętrzne) i 1,9 - 2,1 m (wewnętrzne, czyli dzielące teren na kwatery). Z kolei dla danieli odpowiednio 2,0 m i 1,8 - 1,9 m. Ostateczny dobór zależy też w dużej mierze od stopnia oswojenia kupowanych zwierząt. Zwierzęta muszą się nauczyć respektować ogrodzenie. Pomocny, nie tylko w początkowym okresie może być pastuch elektryczny (elektryzator), montowany dodatkowo na ogrodzeniu. Pastuch elektryczny (od zewnątrz) może stanowić również bardzo dobre zabezpieczenie przed psami

Koszt wykonania 100 m ogrodzenia zależy w dużej mierze od doboru elementów składowych i waha się w granicach 1800 - 2600 zł. Dobrze wykonane, z odpowiedniej jakości materiałów ogrodzenie powinno być trwałe przez średnio 30 lat.

Układ zagród

Powinien umożliwiać wypas kwaterowy, który pozwala na osiągnięcie większych, dających szansę na opłacalność produkcji obsad (ilość szt./ha). Wielkość kwater musi współgrać z wielkością fermy i prowadzonego stada. Optimum w średniej (np. 30 ha) wielkości fermie to kwatery 3 - 5 ha, połączone szerokimi bramami (min. 3,6 m). W dużych fermach (>50 ha), bardziej sensowne będą kwatery wypasowe po 10 do 15 ha. W zasadzie nie powinno się robić kwater wypasowych poniżej 1 ha, większa liczba zwierząt na tak małej powierzchni nie będzie czuła się bezpiecznie, co grozi paniką w sytuacjach nietypowych (obce osoby na terenie, lis, pies itp.). Z kolei zbyt duże kwatery stwarzają problem z kontrolą zwierząt i manewrowaniem nimi. Ferma to nie tylko kwatery wypasowe lecz także korytarze przepędowe, zagroda manipulacyjna, kwatery grupujące, zaciszne kwatery zimowe, magazynopaśniki (przy wykorzystaniu siana), wiaty do zimowania cieląt (opcja), specjalistyczna broń do usypiania zwierząt (opcja zalecana).

Zagroda manipulacyjna

Umożliwia wszelkie niezbędne zabiegi hodowlane - testy weterynaryjne, segregację zwierząt, odłączanie cieląt, obcinanie poroża, odrobaczanie, znakowanie, ważenie, załadunek do transportu. Istnieje wiele rozwiązań technicznych takich zagród, w zależności od zadań, które ma spełniać, gatunku zwierząt i wielkości stada do obsłużenia. By sprawnie i bezstresowo (także dla operatora...) manewrować zwierzętami, system powinien zawierać odpowiednio zaprojektowane podstawowe elementy: wejściowy system do korytarzy, korytarze przepędowe, kwatery grupujące zwierzęta i właściwą zagrodę manipulacyjną z poskromem, boksami do segregacji i zabiegów, rampą załadowczą. W zagrodzie wykorzystuje się efekt uciekania zwierząt przed człowiekiem (operatorem) w celu segregacji i kierowania zwierzętami. Pomaga w tym szereg drzwi, stanowiących też (w razie ataku) osłonę. Poskrom jest urządzeniem pozwalającym mechanicznie unieruchomić w bezpieczny sposób, z reguły na krótką chwilę, wybrane zwierzę w celu wykonania jakiegoś zabiegu bądź uboju. Jeżeli ferma ma ambicję osiągać przyzwoite wyniki produkcyjne lub hodowlane, to niezbędnym wyposażeniem zagrody manipulacyjnej będzie waga (najczęściej elektroniczna, umieszczana pod poskromem lub podłogą w wydzielonym miejscu zagrody). Regularne ważenie zwierząt w strategicznych momentach pozwala podjąć odpowiednie decyzje hodowlane i żywieniowe. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie zagrody manipulacyjnej pod dachem (hangar, wiata, stodoła). Podwyższa to komfort pracy, trwałość, funkcjonalność (zwierzęta lepiej "pracują" czując dach nad sobą, nie skaczą, jest możliwość stworzenia półmroku lub całkowitego zaciemnienia itp.).

Ktokolwiek planując fermę jeleniowatych powinien uwzględniać w planach odpowiedni system do manewrowania zwierzętami. Jest to absolutnie rzecz niezbędna, bez której najlepszy hodowca jest bezradny wobec nie dających się złapać zwierząt. Nie pomoże tu sama broń do usypiania, której zastosowanie jest bardzo ograniczone (zasięg), kosztowne i problematyczne (formalna konieczność nadzoru lekarza weterynarii) i niebezpieczne dla zwierząt. Żadna większa ferma pozbawiona zagrody manipulacyjnej nie będzie w stanie sprostać wymaganiom weterynaryjnym ani prowadzić sensownej hodowli. W wielu krajach, a także od niedawna w Polsce, jej istnienie jest podstawowym wymogiem stawianym potencjalnym fermom jeszcze przed zakupem zwierząt. Nowozelandzcy hodowcy bydła zwykli mawiać, że pośrednio i tak płacą za dobry system do manewrowania, czy go mają czy nie - poprzez straty czasu, większą ilość pracy i kontuzje (zwierząt i ludzi), które mają miejsce przy niewłaściwym manewrowaniu w złym systemie lub bez niego. Ta opinia potwierdza się w dwójnasób w przypadku jeleniowatych.

Sprzęt

Ponieważ żywienie oparte jest przede wszystkim na użytkach zielonych i pozyskiwanych z nich paszach objętościowych (trawa, sianokiszonki, siano) ferma powinna dysponować przynajmniej sprzętem do pielęgnacji pastwisk, zbioru i konserwacji pozyskiwanych z nich pasz na okres zimowy oraz transportu. W większych fermach opłacać się może także produkcja własnych zbóż na paszę (a więc potrzebny byłby wtedy dodatkowy sprzęt do uprawy), w mniejszych zasadny ekonomicznie raczej wydaje się być zakup pasz treściwych ze specjalistycznych gospodarstw. W obu jednak przypadkach potrzebna jest powierzchnia magazynowa do ich przechowywania (stodoła, silosy zbożowe).